Červnové ceny jsou tu. Nejvýhodnější ceny v roce.

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Dřevěné brikety se vyrábějí v různých typech, přičemž každý typ má specifické vlastnosti, které určují jeho výhřevnost a dobu hoření. Více se dozvíte v následujícím textu.

Jednotlivé druhy briket se liší surovinou použitou při výrobě, technologií výroby a způsobem balení. Použitá surovina a druh technologie určuje vlastnosti dřevěných briket - jako např. výhřevnost, délka hoření, zbytkový obsah popela a další.

Surovina

Kůrové brikety jsou velmi drahé, zůstává hodně popela, ale zase vydrží dlouho hořet. Mají tvar válce a mají tmavou téměř černou barvu.

Pilinové brikety - vyrábějí se z tvrdého dřeva, měkkého dřeva nebo ze směsi tvrdého a měkkého dřeva. K výrobě se používají suché piliny nebo mokré piliny. Mokré piliny se při výrobě suší v sušárnách na požadovanou vlhkost kolem 10 %.

Brikety z tvrdého dřeva jsou tmavé, mají větší výhřevnost a déle hoří. Mají i méně popela něž brikety z měkkého dřeva. Brikety z měkkého jehličnatého dřeva díky podílu pryskyřice lépe drží pohromadě.

Technologie výroby

RUF – jedná se o lisování na lisech pomocí pneumatického tlaku. Brikety mají tvar kostek – přibližný rozměr 9x15x10 cm. Jsou světlé a díky pneumatickému tlaku ne tak silně slisované. Rychle proto hoří a nevydrží dlouhé skladování.

Briklis – opět jsou brikety lisovány pomocí pneumatického tlaku. Brikety mají tvar malých válců o průměru 6-7 cm a délce kolem 5 cm. Připomínají puky a mají světlou barvu. Také velmi rychle hoří a nejsou vhodné pro delší skladování.

Osmihranné brikety – brikety jsou lisovány na lisu se šroubovicí. Princip je podobný masovému mlýnku. Brikety mají tvar osmihranných válců s dírou uprostřed. Průměr mají 6-7 cm a délku 30-35 cm. Při výrobě vzniká velké tření a brikety mají velmi tmavý povrch, ale uvnitř mohou být světlejší. Výroba je však velmi náročná, a proto nejsou příliš běžné.

Válcové brikety – brikety jsou lisovány na lisech pomocí mechanického tlaku 400 atm a teplotě cca 120st. C. Díky tomu jsou velmi dobře slisovány a dosahují nevětší hustoty ze všech briket. Přesto že jsou vyrobeny ze dřeva, jsou těžší než voda a neplavou. Průměr briket je 9-10 cm, délka 25-30 cm. Brikety mohou být s dírou uprostřed nebo plné bezdírové. Tato díra uvnitř brikety zvětšuje její povrch, umožňuje lepší přívod vzduchu a tím i dokonalejší hoření. Teplotou vzniklou při lisování dochází k zatavení povrchu brikety, která se tímto stává odolnější proti vzdušné vlhkosti. To je velká výhoda proti jiným druhům dřevěných briket.

Balení

Kartonové krabice – jedná se o ne příliš vhodný způsob balení. brikety takto nejsou příliš chráněny proti vlhku a je to naprosto nevhodný druh pro delší skladování. Jsou takto baleny levnější druhy briket.

Pytle – RUF brikety a pukové brikety jsou velmi často baleny do papírových nebo igelitových pytlů. Nevýhodou tohoto způsobu je horší skladovatelnost a u papírových pytlů také nedostatečná ochrana proti vlhku.

Foliované balíky – nejběžnější způsob balení válcových briket. Brikety jsou dobře chráněny proti vlhkosti. Balíky se dobře skládají na paletu. Někteří výrobci používají fólii s mikroperforací, která zaručuje odvod zbytkové vlhkosti z briket.

 

Námi vyráběné brikety jsou vyráběny z čistých pilin z prvopořezů – nikdy ne z nábytkářského či jiného zpracujícího průmyslu.

Dosahují výhřevnosti 16-18,5 MJ/kg čímž se blíží spodní hranici výhřevnosti černého uhlí.

V průměru lze říct, že jedna tuna našich briket nahradí:

4-5 metrů rovnaného dřeva,

1,5 t hnědého uhlí,

850 kg černého uhlí.

Podle ohlasů našich zákazníků víme, že rodinný dům spotřebuje na topnou sezónu 4-6 tun briket na kompletní vytápění. V případě že si jen přitápí, tak zákazníkům stačí 1-2 tuny briket na sezónu.

Briketami je možné topit ve všech kotlích, krbech i kamnech na tuhá paliva. Velmi spokojení jsou zákazníci se dřevozplyňujícími kotli.

Dřevěné brikety z naší nabídky

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...