Dubnové ceny jsou tu. Nejvýhodnější ceny v roce.

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Stále více lidí se dnes orientuje na ekologické metody vytápění a volí například dřevěné brikety. Zajímá vás, jakou mají výhřevnost? Dozvíte se v článku.

Základem pro úspory v rodinném rozpočtu je efektivita. Přibývá počet lidí, kteří se rozhodli využít alternativní a ekologické způsoby vytápění. Proto vzrůstá zájem o informace, které se týkají i výhřevnost briket. Mezi další podstatné faktory patří doba hoření a žhnutí, která se odvíjí podle druhu původní suroviny.

Co je to výhřevnost?

Míra energie, kterou jakékoliv pevné palivo produkuje během spalování, se nazývá výhřevnost. Brikety díky silnému stlačení obsahují silně koncentrovanou energií dřeva. Proto je i množství tepla, které produkují vyšší v porovnání s běžným polékem. Navíc mají válcové i RUF brikety kontrolovaný a optimální podíl vlhkosti. To napomáhá plně využít výhřevnost dřevěných briket. Pro srovnání a lepší přehlednost se používají nejčastěji jednotky megajoul (MJ) a kilowatthodiny (kWh) udávané na kilogram spalované hmoty.

Jakou mají dřevěné brikety výhřevnost podle druhů stromů?

Charakteristické vlastnosti jednotlivých „jehličnanů“ a „listnáčů“ se přenáší i do každé brikety. Výhřevnost je přibližně stejná u všech druhů. Pohybuje se v rozsahu od 17 – 19 MJ/ kg podle míry stlačení a suroviny. Zásadní rozdíl je v tom, jak dlouho hoří dřevěné brikety. Měkká dřeva a výrobky z nich mohou vydat uloženou energii během krátké doby. Proti nim stojí tvrdá dřeva, kdy je energie briket rozložená do delšího časového úseku.

Zdroj: Freepik

Jak vybrat ty nejlepší?

V porovnání dřevěných briket jsou všechny druhy vítězné. Ale přesná volba se odvíjí od konkrétní situace. Například smrkové brikety jsou skvělé na expresní zatopení při příjezdu na chatu nebo při příchodu neočekávané návštěvy. Naopak dlouhodobá a stabilní výhřevnost briket z buku nejlépe splní svůj účel při běžném denním vytápění či posezení před krbem se sklenkou vína.

Jak dlouho vydrží hořet dřevěné brikety?

Obvykle se doba produkce tepla pohybuje od 3 do 6 hodin u běžných dřevěných briket. Jak dlouho hoří v konkrétní situaci může být odlišné a závislé na mnoha faktorech. Jsou již zmíněný typ dřeva a velikost společně s vylisovaným tvarem. Všeobecně platí, že větší válcové brikety stlačené při vyšší teplotě žhnou déle. Dále má vliv vlhkost, nastavení přívodu vzduchu v krbu či kamnech a teplota okolí.

Jak dlouho hoří brikety ze stromové kůry?

Kůrové noční brikety jsou určené pro ty, kteří preferují ekologický způsob zatápění a současně si rádi dopřejí klidný spánek. Vyrábí se z pečlivě připravené stromové borky nebo ve směsi s tvrdým dřevem. Dokáží žnout po dobu až 8 hodin a udrží příjemnou teplotu. Jedinou jejich nevýhodou je vyšší popelnatost. Ale tento zbytek lze jako v případě všech poctivě vyrobených dřevěných briket využít jako minerální přídavek do kompostu.

Dřevěné brikety z naší nabídky

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...