Červnové ceny jsou tu. Nejvýhodnější ceny v roce.

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Výroba dřevěných briket RUF je na vzestupu. Patří mezi oblíbená a ekologická pevná paliva z čisté biomasy. Jak probíhá příprava a výroba briket? Přečtěte si!

Výroba dřevěných briket RUF je na vzestupu. Patří mezi oblíbená a ekologická pevná paliva. Základem jejich původu je recyklace suroviny, která by jinak skončila na skládce. Současně jde o čistou biomasu bez chemických látek. Každý může díky nim vyhřát domov a navíc si může užít příjemný pohled na plamínky v krbu.

Výroba briket z pilin

Základním materiálem pro výrobu briket všech tvarů jsou piliny, hobliny a štěpka. Ty vznikají při rozřezávání čerstvě vytěžených kmenů v pilařských závodech nebo při zpracování truhlářského materiálu. Kvalitní biomasa pochází z listnatých a jehličnatých stromů. Jejich základní vlastnosti se přenášejí do lisovaných kvádrů či válců. „RUFky“ začínají svou existenci ve speciálním hydraulickém lisu, který vynalezli v Německu.

Jak probíhá příprava na výrobu dřevěných briket?

Dřevní hmota z jednoho druhu nebo směsi dřevin se shromáždí a přesívá přes síto s oky s rozměry zhruba 1 cm. Podsítná frakce se přesune přímo k sušárně, kde čeká na další část procesu. Větší kusy se rozdrtí na obdobnou velikost a promíchají s menšími fragmenty. Následujícím krokem je zbavení vlhkosti v horkovzdušné rotační sušárně na výsledných 6 až 8 % vody. Tento postup zajistí, že je s briketami možné ihned přikládat.

Zdroj: Freepik

Hlavní proces výroby dřevěných briket

Hydraulický lis využívá vysoký tlak k tomu, aby zhutnil nadrcené kousky do kompaktních dřevěných kvádrů. Výroba briket je poměrně jednoduchá. Do forem se vloží přesně odměřené množství nadrcené hmoty. Dvojité stisknutí stroje aktivuje lignin (přírodní pojivo obsažené ve dřevě), který zkapalní a vše spojí. Ze stroje vychází cihličky se zaoblenými rohy, všechny mají standardizované rozměry. Během následného procesu zchladnutí na pásu se lignin zase stane pevným a brikety díky němu drží svůj tvar.

Z jakých dřev se vyrábí brikety?

Nejoblíbenější surovinou pro výrobu dřevěných briket jsou listnaté stromy. Jejich vlastnosti se při stlačení koncentrují. Hoří a žhnou po delší dobu při současném vydávání stabilního tepla. Mezi nejvíce oblíbené patří bukové nebo směs buku a dubu. Neprávem opomíjené jsou z měkkých dřev vyrobené brikety.

V nich je silně koncentrovaná vysoká výhřevnost, která zařídí příjemnou teplotu během chvilky. K sehnání jsou i „RUFky“ z kůry, které dokáží dopřát díky dlouhé době žhnutí klidný spánek bez přikládání.

Výroba dřevěných briket je ekologická

Výrobou dřevěných briket lze zpomalit globální změnu klimatu, protože samotné dřevo je uhlíkově neutrální. Uvolňuje se jen takové množství oxidu uhličitého, jaké si strom uložil do svých pletiv během růstu. Poctivě vyrobené dřevěné brikety neobsahují lepidla, laky nebo další chemikálie. Současně se v nich nevyskytují sloučeniny síry, které jsou běžnou součástí fosilních paliv. Proto při jejich spalování nedochází ke znečištění ovzduší.

Dřevěné brikety z naší nabídky

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...