Vydáno: 04.02.2020
Na rozdíl od vytlačovacích lisů se stlačení dřevěných briket RUF provádí v lisovací komoře. Materiál, který se má lisovat, např. dřevěné hobliny, se zhutní a pak se přivádí do vlastní lisovací komory. Jedná se o pevnou formu s neměnnými rozměry, ve které je materiál dřevěných briket obvykle lisován hydraulicky. Po dokončení lisovacího procesu se dřevěné brikety RUF vysunou, aby se uvolnilo místo pro další plnění. Výsledné kompaktní eko brikety ruf mají obvykle obdélníkový průřez, díky čemuž se snadno se ukládají a šetří tím místo. Při výrobě dřevěných briket ruf v lisovací komoře je třeba překonat nižší třecí síly než ve vytlačováních lisech. Spotřeba energie, která je přibližně 20 kWh/t, je proto relativně malá. Kvůli nízkému zahřátí dřevěných briket lze také vynechat chladicí zařízení. Avšak propustnost a abrazivní odolnost těchto dřevěných briket je poněkud nižší než u vytlačovaných – válcových briket.
Nejběžnější ekobrikety tzv. "RUF" (briketovací princip výrobce RUF) jsou ve tvaru kvádru. Briketovací systémy RUF lisují dřevěné brikety jednotlivě a vytváří velmi vysoký hydraulický tlak, cca 1700 kg/cm². Lignin obsažený ve dřevě zkapalňuje a spojí hobliny ve formu dřevěné brikety. Kvalita dřevěných briket je určena povahou suroviny a celým výrobním procesem, od skladování a sušení třísek až po balení. Při spalování tyto dřevěné brikety udržují velmi dobře svůj tvar a rozkládají se jen nepatrně.
Na každý vhodný (dřevěný) materiál lze použít lis na brikety nebo pelety. To znamená, že prach, piliny a dřevěné hobliny je možné využít k výrobě široké škály dřevěných zbytků a biomasy s konzistentní kvalitou. Je-li obsah vody nižší než 15%, mohou být použity jiné zbytky, jako je sláma, kůra, rašelina a papír.