Jaké množství popela se produkuje spálením dřevěných briket?
Množství zbytkového popela z dřevěných briket je extrémně nízké ve srovnání s jinými palivy, např. s hnědým uhlím. Na 100 kg dřevěných briket připadá zhruba jen 1 kg popela. Náklady na čištění a likvidaci jsou tedy relativně nízké.
Je možné popel z dřevěných briket nějak využít?
Ano, protože dřevěné brikety jsou vyrobeny z ekologicky nezávadných surovin. Dokonce i po spálení jsou ve zbytkovém popelu důležité živiny, jako je hořčík nebo vápník, které prospívají rostlinám. Jsou tedy přínosné pro životní prostředí a mohou být opět použity například na zahrádkách.
Pozor: popel ale nesmí obsahovat zbytky fosilních paliv, jako je např. koks nebo uhlí. Kromě toho by při zapalování měl být použit bio-zapalovač jako je např. dřevní vlna třísky apod.
Hrubý popel z eko briket může být používán bez váhání ve vlastní zahradě jako hnojivo nebo smíšený v kompostu v tenkých vrstvách.
Upozorňujeme ale, že například rašeliniště a některé rostliny by neměly být hnojeny popelem z ekobriket, protože vyžadují kyselou půdu.
Tip: Přidejte asi 100 ml popelu (1/2 šálku) na 1 m2 půdy.
Na druhou stranu, jemný prachový popel, který se usazuje především ve filtrech kamen nebo komína, nesmí být používán k hnojení. Může totiž být kontaminován těžkými kovy, a proto by se měl likvidovat do odpadu.
Kde může být popel z dřevěných briket obecně likvidován?
Popel z dřeva by měl být likvidován s domácím odpadem.