Vážení zákazníci, vzhledem k aktuální složité povodňové situaci může dojít k prodloužení termínu dodání. Děkujeme za pochopení!

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Výroba dřevěných briket se stala důležitým průmyslovým odvětvím, nabízejícím ekologickou a energeticky účinnou alternativu k tradičním palivům. Jak to bylo?

Počátky briketování dřeva pocházejí z konce 19. století. První lis na brikety však byl registrován a patentován již roku 1855. Zpočátku se vyráběly především uhelné brikety, které byly lisovány z hnědého uhlí a uhelného prachu. Dnes populární dřevěné brikety se začaly vyrábět až ve druhé polovině 20. století.

V USA přišel s nápadem na výrobu briket v roce 1897 Ellsworth Zwoyer, Po první světové válce založil společnost Zwoyer Fuel Co. a vyráběl brikety v závodech v Buffalu ve státě N.Y. a Fall River, Massachusetts. V roce 1927 Zwoyer patentoval „Briketovací metodu“ a „Metodu karbonizace palivových briket“.

 S distribucí a propagací tohoto výrobku Zwoyerovi pomáhal známý podnikatel Henry Ford, který se v tomto odvětví angažoval částečně i jako vynálezce, když společně s Thomasem Edisonem vyvinuli brikety pouze z pilin a jiných odpadků z Fordovy automobilky.

Vynález briketovacího lisu se uplatnil nejprve při zpracování hnědého uhlí. Mohla se díky tomu výrazně zvýšit výhřevnost uhlí.

Poptávka po briketovaném uhlí, a tudíž i briketovacích lisech, stoupala s nárůstem poptávky po energii. Patentování briketování organického odpadu v druhé polovině 20. století, vedlo v dřevařském průmyslu, ke zpracování odpadu výroby v truhlářských továrnách jako jsou např. dřevěné špony, třísky i prach.

To má dvě výhody:

  1. paliva vyrobené z biomasy (jako např. dřevěné brikety nebo dřevěné pelety) jsou šetrnější k životnímu prostředí než fosilní paliva (například: uhlí).
  2. topení biomasou vede ke snižování spotřeby (omezených) fosilních palivových zdrojů.

Všechna biogenní paliva lze přiřadit díky procesu fotosyntézy jako "výrobní proces" a jsou tedy obnovitelné ("regenerativní"). Obecně platí, že použití ekobriketpelet přispívá nejen ke zvýšeným potřebám energie a tepla, ale také k řádné a ekonomické likvidaci dřevního odpadu a ochraně našeho životního prostředí. Dnes se nejen briketuje dřevo a hnědé uhlí, ale také materiály, jako je papír, bavlna, seno, sláma a prach jako regenerativní zdroje energie.

Slovo briketa je odvozeno z francouzského slova briquette, což znamená cihla. Je také podobné anglickému termínu brick opět pro termín cihla.

Dřevěné brikety z naší nabídky

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...