Dubnové ceny jsou tu. Nejvýhodnější ceny v roce.

Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Dřevěné brikety jsou naprosto ideální volbou pro všechny milovníky dřeva. Důležitý je i způsob, jakým brikety zapálíte. Víte jak na to? Poradíme vám!

Dřevěné brikety jsou naprosto ideální volbou pro všechny milovníky dřeva. Kdo nechce trávit hodiny zpracováním suroviny z průběžné těžby, vždy sáhne po tomto ekologickém pevném palivu. Důležitý je i způsob, jak zapálit brikety. Jen tak dojde k plnému využití energie, která je v nich uložená.

Jaké ekobrikety jsou k dostání?

Dostupné jsou dva základní tvary. Prvním jsou kvádrové „RUFky, které mají zaoblené rohy. Vyrábí se v hydraulickém lisu opakovaným stlačením. Druhým jsou válcové brikety, které vznikají mechanicky, stálým přiklepáváním suroviny. Ještě existuje poddruh Pini Kay s mnohoúhelníkovým průřezem a dírou, který produkuje šnekový lis. Jako surovina se využívá tvrdé a měkké dřevo v jednom druhu nebo směsích. Stlačuje se i stromová borka, která dlouho žhne a je vhodná jako varianta pro noční vytápění.

Zdroj: Freepik

Liší se způsob, jak zapálit dřevěné brikety podle různých tvarů?

Odlišné způsoby výroby produkují dřevěné brikety s rozdílnými vlastnostmi. Samotné zapálení je u všech stejné, ale další postup je rozdílný. „RUFky“ se vzhledem kvádru mají tendenci k dýmení. Tomu lze zamezit optimálním množstvím kyslíku, které je k nim přiváděné.

„Válcovky“ mají kompaktní až zuhelnatělou horní vrstvu, která vyžaduje delší dobu na počáteční prohoření. Až pak dojde ke stáhnutí vzduchu a jejich žhnutí. „Kůrovky“ je také nutné nechat rozhořet. Všechny druhy se v topeništi rozpínají, proto je dobré jej zaplnit zhruba do poloviny.

Jaký zvolit podpalovač na brikety?

Na výběr jsou základní dva podpalovače na brikety. Přírodní varianta ze smotané dřevité vlny, parafínu a pryskyřice je naprosto bez chemie. Doba hoření je až 10 minut, což zaručí snadné rozhoření v topeništi. Druhý tuhý podpalovač na brikety PE-PO hoří stabilním plamenem po delší dobu. Spolehlivě zapálí nejen třísky, ale i větší kusy pevných paliv.

Jak podpálit dřevěné brikety - přesný postup

Základem je příprava dřevěných třísek nebo nařezaných kusů briket za přítomnosti podpalovače. Při plném přívodu vzduchu následuje podpálení. Na tento základ je dobré položit několik lisovaných kvádrů nebo válců. Jakmile se rozhoří, následuje stáhnutí vzduchu na minimum. Malé žhnoucí plamínky jsou zárukou, že dosáhnete požadovaného účinku vydané energie po dlouhé hodiny. To je nejefektivnější a nejekonomičtější způsob, jak zapálit brikety a využít veškerou jejich energii.

Bezpečnost u krbu

Před samotným topením zkontrolujte krb a komín, zda jsou v dobrém stavu, a jaký je přívod vzduchu. Používejte vhodný podpalovač na brikety. Není vhodný benzín nebo petrolej pro podpal. Nepřeplňujte topeniště briketami. Udržujte všechny hořlavé materiály v bezpečné vzdálenosti od krbu, kotle či kamen. Po ukončení topení a vychladnutí patří popel z briket do kovové nádoby, kterou skladujte mimo budovu. Ten lze poté využít na zahradu.

Dřevěné brikety z naší nabídky

Hana Vytopilová
Hana získávala vztah k přírodě od dětských let, kdy se začala zajímat o kameny. Od 7 let až do dneška tvoří sbírku minerálů. Její zájem o vše živé i neživé se prohloubil v 15 letech, kdy začala při svých toulkách v terénu profesionálně fotit krajinu a s focením dostihového sportu procestovala celou Evropu. To vše bylo zpečetěno vystudováním magisterského oboru Environmentální geologie na UP v Olomouci. Dokáže kvalifikovaně odpovědět na otázky z oblasti minerálů a hornin, fosilních paliv i alternativních zdrojů, společně s jejich vlivem na životní prostředí.
Zájmy:
geologie
ekologie
fotografie
dostihy

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...